Yazan:Alaaddin Tokatlı / Sık Sorulan Sorular / 0 Yorum

Motor gazla çalışırken rölanti düzensiz ise sebep ne olabilir

Öncelikle araç benzinde çalışırken de rölantide sorun olup olmadığına  bakılır. Şayet sorun yoksa LPG’deki rölanti problemi için Aşağıdaki seçenekler incelenir. Araç benzinde çalışırken rölanti normal mi bakılmalıdır. (10 D / D) Araçta Vakumlu OTOGAZ beyni kullanılıyorsa, araçtaki vakum eşiminde sorunu olabilir .Bu da Aracın LPG ‘deki rölantisini bozabilir. Araçtaki vakum emişi ile ilgili kısımlar kontrol edilmelidir. Karbüratörlü araçlarda  karbüratör kelebeği Arızalı olabilir (kelebek millerinin bulunduğu yerden hava alıyorsa). Bu durum hem Aracın LPG ‘de hem de benzinde rölantisinin bozulmasına sebep olabilir ve LPG’ nin çok yakılması problemi ortaya çıkabilir.

Otogaz beyninin içinde bulunan diyaframın (tamir takımı) ömrü bitmiş olabilir. Bu sebepten diyaframda Sertleşme görülür ve LPG rölanti ayarı genelde yapılamaz. (Otogaz beyinlerinin diyaframlarının kullanım ömrü yaklaşık 50.000 km’dir)Aksi takdirde LPG rölantisinden verim alınamaz.Aracın yüksek voltaj gönderen distribütörünün diyaframında sorun varsa hem benzin hem de LPG ‘de rölanti problemi görülebilir.

Aracın avans ayarının bozuk olması hem benzin hem de LPG ‘nin rölantisinin yapılamamasına sebep olabilir. Otogaz beyninin içindeki yağ ayda 1 kez boşaltılmalıdır. Beyinde  Biriken fazla miktardaki yağ LPG rölantisinin bozulmasına sebep olabilir. Bazı araç motorlarında hava çıkış yeri mevcuttur.Bu hava çıkışının tıkalı olması hem benzin hem de LPG ‘de rölantinin bozulmasına sebep olabilir. OTOGAZ beyninin bobinini düşük volt elektrik gidiyor olması LPG bozulmasına sebep olabilir. Otogaz beyinlerin elektronik olanlarında bobin Yayı işlevini yitirmiş olabilir

Bir Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir